PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=734}

Łowca androidów

Blade Runner
7,7 211 030
ocen
7,7 10 1 211030
8,7 48
ocen krytyków
Łowca androidów
powrót do forum filmu Łowca androidów

Oglądałam ten film wieki temu i jakoś wtedy mi się ten motyw nie rzucił w oczy, w ogóle mam wrażenie, że wtedy widziałam jakieś inne zakończenie (podobno faktycznie są 2). W każdym razie zrobiłam sobie wczoraj powtórkę i właśnie nie rozumiem o co chodziło z tym jednorożcem. Najpierw Deckard śni o nim na jawie, a na koniec Gaff podrzuca mu figurkę origami przedstawiającą jednorożca właśnie. Co to miało oznaczać? Niektórzy twierdzą, że miało to dowodzić jakoby Deckard sam również był androidem ale jakoś mnie ta teoria nie przekonuje. Czy ktoś ma inny pomysł?

ocenił(a) film na 9
i_Xa

http://www.filmweb.pl/film/%C5%81owca+android%C3%B3w-1982-734/discussion/Zako%C5 %84czenie+%5BSPOILERY%5D,1887720#post_7367309

Khaosth

Dzięki za linka, chociaż w tamtym wątku też właściwie nie ma jakiegoś bardzo przekonującego wyjaśnienia, raczej tylko domysły. Wg mnie w ogóle ten motyw był zbędny, tylko niepotrzebnie wprowadza zamieszanie. Teraz tylko upewniłam się, że musiałam wcześniej obejrzeć inną wersję, z innym, przyjemniejszym zakończeniem. Czytałam też książkę i w niej Deckard zdecydowanie był człowiekiem, jednak paradoksalnie sugestia, że w filmie jest androidem wydaje się być bliższa ogólnemu duchowi książki, która szczerze mówiąc w ogóle mi się nie spodobała. Postać głównego bohatera była w niej wręcz odpychająca, a same androidy też nie budziły sympatii ani współczucia.

ocenił(a) film na 7
i_Xa

W wersji producenckiej - replikant dowodzi swego człowieczeństwa
W wersji reżyserskiej - nie.
I to jest ogromna strata dla filmu.
Niestety w wyniku, perfidnej dodajmy sugestii Ridleya, że Deckard nie jest człowiekiem, lecz androidem, a właściwie replikantem (za pomocą snu o jednorożcu i przyniesionego mu do domu origami o kształcie jednorożca sugerującego, że sen został mu wdrukowany) film traci swoje... człowieczeństwo.
Bo czyż nie tego dowodzi robot Roy Batty ratując od śmierci... człowieka, który mu zagraża?
Swojego człowieczeństwa.
Dopóki Deckard jest człowiekiem to scena wielka, pełna humanizmu.
W momencie gdy Deckard okazuje się androidem scena traci jakiekolwiek znaczenie. No, bo co może oznaczać, czego dowodzić, że jeden replikant ratuje drugiego?
Niczego.

AutorAutor

Zgadzam się. Teraz chciałabym obejrzeć film ponownie przed obejrzeniem kontynuacji, która właśnie wchodzi do kin. Ma ktoś namiary na tę wersję bez jednorożca?

i_Xa

Czy Final Cut to będzie ta wersja bez jednorożca?

i_Xa

Oki, już wiem. Ta dobra wersja to International Cut. Tyle, że strasznie ciężko ją zdobyć. Na piracie niby jest, ale przy tych lepszej jakości są komentarze, że to jednak nie to, a jedyna dobra to ISO DVD i nie wiem jak do tego napisy znajdę :( Jakby ktoś miał namiary na MKV 720p albo 1080p to będę wdzięczna

ocenił(a) film na 9
i_Xa

Sny moga sie uwspólniac u ludzi, nie widze koniecznosci tej jednej interpretacji...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones