PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=734}

Łowca androidów

Blade Runner
7,7 211 030
ocen
7,7 10 1 211030
8,7 48
ocen krytyków
Łowca androidów
powrót do forum filmu Łowca androidów

Komentarz już napisałem, a teraz pytanie. Czy Deckard to Android ? Wersja reżyserska na to wskazuje, w szczególności zakończenie. Przynajmniej do takiego doszedłem wniosku.
Podobno Ridley Scott oficjalnie to potwierdził, ktoś o tym słyszał, to prawda ?
Jakie są wasze interpretacje filmu ? Wpisujcie się.

ocenił(a) film na 10
donZabol

Jezeli chodzi o film to wyglada na to, ze Deckard jest androidem. Co prawda niczego nie mozemy byc pewni, ale wydaje mi sie, ze scena z papierowym jednorozcem ma tylko jedna mozliwa interpretacje.

ocenił(a) film na 7
szojdzik

Nieprawda: http://www.filmweb.pl/film/%C5%81owca+android%C3%B3w-1982-734/discussion/Prawdzi wa+interpretacja+Blade+Runnera+-+Odk%C5%82amanie+mit%C3%B3w,2954387

ocenił(a) film na 10
donZabol

Tak Deckard jest Androidem (Replikantem). Dowodzi tego scena z papierowym jednorożcem a także sen z biegnącym jednorożcem. A co do komentarza Scotta : tak Ridley Scott potwierdził, że Deckard to replikant. Tyle i nara :)

ocenił(a) film na 10
PacMan

Nie Deckard nie jest Androidem i nic nie dowodzi żeby tak było ;) ( taka mogłaby być odpowiedź ) . Osobiście myślę że Scott stacił trochę kontrolę nad własnym dziełem , które od kilkunastu lat żyje własnym życiem , a tym wywiadem chciał tę kontrolę choć w części odzyskać i przy okazji zainteresować publiczność filmem ( czego moim zdaniem akurat nie musi robić). Lepiej by było gdyby Scott wogóle nie udzielił tego wywiadu. Tajemniczość jest atutem filmu po co tu cokolwiek tłumaczyć. A na koniec jeden z argumentów na Deckarda -człowieka : Harison Ford powiedział w wywiadzie że on grał w tym filmie człowieka.

ocenił(a) film na 7
potworos

Dokładnie: http://www.filmweb.pl/film/%C5%81owca+android%C3%B3w-1982-734/discussion/Prawdzi wa+interpretacja+Blade+Runnera+-+Odk%C5%82amanie+mit%C3%B3w,2954387

ocenił(a) film na 7
PacMan

Nie jest: http://www.filmweb.pl/film/%C5%81owca+android%C3%B3w-1982-734/discussion/Prawdzi wa+interpretacja+Blade+Runnera+-+Odk%C5%82amanie+mit%C3%B3w,2954387

donZabol

A to ciekawe... gdy ogladalem Łowce Androidow nigdy nie przyszlo mi na mysl ze Deckard moglby byc androidem. Nie widzialem jednak wersji rezyserskiej.

____16

Moim zdaniem niczego do końca nie wiadomo... Dawno oglądałem ale jeśli się nie mylę to wersja autorska była z komentarzem zza kadru oraz dodanym "happy endem" który został wymuszony przez producentów. Natomiast wersja reżyserska miała dodaną scenę ze snem o jednorożcu i to może właśnie świadczyć, że Deckard był replikantem... Jedna postać (nie pamiętam imienia, zdaje się któryś z policiantów) robiła origami i jeśli zrobiła jednorożca to musiał znać sny Deckarda które mu stworzyli aby dorobić mu wspomnienia. Co za tym idzie był replikantem. Albo kolejna sugestia reżysera: gdy Hauer naprawia sobie rękę później jest scena gdy Ford nastawia sobie palce. To świadczy, że być może jest replikantem. Ale Scott zostawia otwartą furtkę do interpretacji;)
Jeśli chodzi o Forda to czytałem gdzieś, że gdy usłyszał o sugerowanej przez reżysera tajemnicy swojego bohatera nie był szczególnie zachwycony więc stąd może stwierdził, iż grał człowieka... Chodziło o aktorskie ograniczenia Forda, łatwiej byłoby uwierzyć, że grał replikanta... Dlatego tę rolę osobiście uważam za najlepszą w karierze Harrisona choć uwielbiam go w "Imperium kontratakuje";)

ps słyszał ktoś może o planowanym wydaniu "Łowcy androidów" na dvd?? wydanie dwupłytowe, wersja reżyserska. tak słyszałem ale może wie ktoś coś więcej.
Pozdrawiam.

ocenił(a) film na 7
KrzyseK_2

Mity obalone: http://www.filmweb.pl/film/%C5%81owca+android%C3%B3w-1982-734/discussion/Prawdzi wa+interpretacja+Blade+Runnera+-+Odk%C5%82amanie+mit%C3%B3w,2954387

ocenił(a) film na 7
donZabol

Zresztą zależy od wersji.
W wersji producenckiej - nie
W wersji reżyserskiej - tak.
I to jest ogromna strata dla filmu.
Niestety w wyniku, perfidnej dodajmy sugestii Ridleya, że Deckard nie jest człowiekiem, lecz androidem, a właściwie replikantem (za pomocą snu o jednorożcu i przyniesionego mu do domu origami o kształcie jednorożca sugerującego, że sen został mu wdrukowany) film traci swoje... człowieczeństwo.
Bo czyż nie tego dowodzi robot Roy Batty ratując w finale od śmierci... człowieka, który mu zagraża?
Swojego człowieczeństwa.
Dopóki Deckard jest człowiekiem to scena wielka, pełna humanizmu.
W momencie gdy Deckard okazuje się androidem scena traci jakiekolwiek znaczenie. No, bo co może oznaczać, czego dowodzić, że jeden replikant ratuje drugiego?
Niczego.
Pozostaje pustka.

ocenił(a) film na 7
donZabol

Nie jest androidem: http://www.filmweb.pl/film/%C5%81owca+android%C3%B3w-1982-734/discussion/Prawdzi wa+interpretacja+Blade+Runnera+-+Odk%C5%82amanie+mit%C3%B3w,2954387

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones